Czy starczowzroczność dotyka tylko ludzi po 40. roku życia?

starczowzroczność
K8 z Unsplash

Prezbiopia nazywana jest również starczowzrocznością, na ogół dotyka bowiem osoby po ukończeniu 40-45 roku życia. Jest następstwem naturalnego procesu starzenia się i utraty możliwości płynnej akomodacji oka do przedmiotów widzianych w najbliższym otoczeniu oraz odległych. Czy jednak jest to dolegliwość, która dotyka tylko osoby po 40. roku życia?

Charakterystyka prezbiopii

Soczewka bardziej załamuje światło dzięki akomodacji oka, umożliwiając tym samym wyraźne widzenie przedmiotów znajdujących się blisko, np. przy czytaniu książki, pracy przy komputerze czy oglądania zdjęć w telefonie. Starczowzroczność związana jest z postępującą utratą elastyczności soczewki, co powoduje, że przedmioty znajdujące się blisko musimy oddalać od oka, aby zobaczyć je dokładniej. Im dalej znajdują się one od oka, tym mniejsza musi być jego akomodacja. Wzrok po 40 roku życia znacznie się pogarsza, można więc mieć problemy z wyraźnym postrzeganiem przedmiotów znajdujących się blisko, ale także znacznie oddalonych, co wymaga odpowiedniej korekcji przez okulary progresywne. Prezbiopia może jednak dotykać nie tylko osoby starsze, ale występować o wiele wcześniej w przypadku osób z wrodzoną nadwzrocznością, w których wada była rekompensowana akomodacją soczewki przy patrzeniu w dal.

Jak odpowiednio dobrać okulary w przypadku prezbiopii?

Starczowzroczność nie musi utrudniać wykonywania codziennych obowiązków i zmniejszać komfortu życia, jeśli odpowiednio dobierzemy okulary do tej dolegliwości. Wcześniej stosowanymi rozwiązaniami były okulary do bliży – o jednakowej mocy na całej powierzchni soczewki, nazywane także okularami do czytania lub okulary dwuogniskowe – z odmiennymi mocami w górnej i dolnej części soczewki. Współcześnie optymalnym rozwiązaniem dla osób z prezbiopią jest dobranie odpowiednich okularów progresywnych, które nie wymagają zmian modelu i zapewniają pełen komfort widzenia zarówno odległych, jak i bliskich planów.

Jak działają soczewki progresywne?

Specyfiką okularów progresywnych jest zastosowanie odmiennych mocy w górnej i dolnej części soczewek, a także tzw. strefy progresji, znajdującej się w ich środku, która umożliwia płynne przejście wzroku od mocy na górze i dole. Górna część soczewek progresywnych ma więc moce pozwalające na wyraźne postrzeganie przedmiotów znajdujących się w sporej odległości, a dolna umożliwia postrzeganie bliskich planów. Środkowa część soczewek pozwala na wyraźne widzenie stanów pośrednich oraz umożliwia płynne przejście od góry do dołu, dzięki czemu wszystko dookoła widzimy równie wyraźnie.

Dostępne w ofercie JZO okulary z soczewkami progresywnymi to powrót do komfortowego życia na co dzień. Więcej informacji znajdziesz na www.zobacztozjzo.com.pl

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: