Okulary do jazdy samochodem – porady przed wyborem

Okulary do jazdy samochodem
Sincerely Media z Unsplash

Na każdym kierowcy spoczywa ogromna odpowiedzialność. Nie tylko musi dbać o odpowiedni stan techniczny swojego pojazdu – aby zapewnić bezpieczeństwo sobie oraz innym uczestnikom ruchu, ale równie ważna okazuje się pielęgnacja wzroku. To za sprawą narządu zmysłu z daleka widzimy ewentualne zagrożenia, dostrzegamy zamyślonych pieszych na pasach lub innych, nieuważnych kierowców. Skoro tak bardzo dbamy o stan techniczny naszego pojazdu, czy nie powinniśmy równej uwagi przeznaczać naszemu wzrokowi? Jakie okulary korekcyjne przy tej okazji warto wybrać?

Okulary do dali i bliży

Podczas jazdy jesteśmy zmuszeni skupiać wzrok na wielu punktach. Dobry kierowca wykazuje się umiejętnością uważnej obserwacji obszaru przed maską, jak i znacznie bardziej oddalonych obiektów. Możliwe jest to w pierwszej kolejności, dzięki zdolnościom adaptacji naszych oczu. Niestety wraz z wiekiem, możemy cierpieć na prezbiopię. Jest to utrata zdolności adaptacyjnych oka – które przychodzą naturalnie wraz z wiekiem.

Kierowca nie może sobie pozwolić na osłabienie swojego wzroku. Używanie w czasie jazdy dwóch par okularów (jednych do bliży, drugich do dali) z przyczyn oczywistych nie byłoby dopuszczalne. Kierowca może wykorzystywać okulary dwuogniskowe, aczkolwiek jest to niekoniecznie satysfakcjonujący kompromis. Okulary tego typu zapewnią nam odpowiednią widoczność z bliska, jak i oddali – aczkolwiek narażają nas na niedostateczne widzenie obiektów w obszarach pomiędzy. Kierowca musi w pełni polegać na swoim wzroku, tak samo jak na sprawnych hamulcach oraz dobrych oponach – dlatego kompromisy tego typu nie mogą być dopuszczane.

Idealnym rozwiązaniem okazują się być okulary progresywne. Co cechuje szkła tego typu? Zapewniają one prawidłową widoczność z każdej odległości. Górna część szkła umożliwia wyraźną widoczność obiektów w oddali, dolna natomiast – służy do bliży. Środek szkieł przeznaczony jest do obserwacji obiektów pomiędzy. Zmiana mocy natomiast następuje płynnie.

Soczewki fotochromowe

Oczywiście prezbiopia nie będzie jedynym problemem wśród kierowców. Prawdopodobnie każdy posiadacz samochodu przyzna, iż korzystanie z okularów przeciwsłonecznych niekoniecznie jest zawsze dobrym rozwiązaniem. Tyczy się to głównie sytuacji, gdy pogoda jest zmienna. W pewnej chwili nasze oczy narażone są na działanie silnych promieni słonecznych, aby następnie spotkać się z silnie zachmurzonym niebem. W takiej sytuacji ciągle jesteśmy zmuszeni zmieniać okulary. Niekoniecznie jest to bezpieczne rozwiązanie, gdyż w pewnym stopniu jesteśmy mniej skupieni na jeździe. Prawdopodobnie wielu kierowców doświadczyło również sytuacji, gdy okulary nam upadły przykładowo pod pedały gazu i hamulca.

Rozwiązaniem okazują się być soczewki fotochromowe. Okulary wyposażone w tego typu szkła – samodzielnie ściemniają się w przypadku kontaktu z silnymi promieniami słonecznymi, natomiast gdy niebo staje się zachmurzone, wjeżdżamy do tunelu / parkingu podziemnego – soczewki samoistnie rozjaśniają się.

Fotochromatyczne okulary do dali i bliży?

Z pewnością jest to idealne rozwiązanie dla każdego kierowcy. Okulary progresywne wyposażone w szkła fotochromatyczne są dostępne dla każdego. Spotkamy je przykładowo w ofercie marki www.varilux.pl Zastąpią one cztery pary okularów: do dali, bliży, widzenia pośredniego oraz przeciwsłoneczne.

Zapewni nam to stosowanie okularów Varilux Transitions. Oprócz właściwości progresywnych oraz chronienia przed promieniami UV zagwarantują również szereg innych właściwości. Świetnie neutralizują odblaski innych samochodów, nie są podatne na zabrudzenia (dlatego nie będziemy zmuszeni zatrzymywać się w czasie jazdy, aby wyczyścić szkła) oraz zapewniają absorpcję nadmiernego światła z innych urządzeń – przykładowo ekranu GPS znajdującego się na desce rozdzielczej pojazdu.

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: