Wszystko o rodzajach zmarszczek

Starzenie się to naturalny proces towarzyszący każdej żywej istocie. Może ono przyjmować różne formy, jednak zmarszczki i zmiany skórne to typowe dla człowieka symptomy upływu czasu. Pod wpływem licznych czynników, z każdym dniem nasza skóra ulega przemianom. I chociaż niewiele osób o tym wie, to zmarszczki mogą być statyczne lub dynamiczne. Co to oznacza?

Jak starzeje się nasza skóra?


Jak już wiadomo, wraz z upływem czasu, komórki skóry właściwej tracą zdolność do produkcji substancji odpowiadających za jędrność i napięcie skóry. Dodatkowo oddziaływanie słońca i wolnych rodników, powodują nadmierną suchość skóry i obniżenie ilości wytwarzanych lipidów. Wszystkie te czynniki sprawiają, że na twarzy i ciele pojawiają się liczne bruzdy w postaci zmarszczek.
Skuteczne przeciwdziałanie powstawaniu zmarszczek, wymaga znajomości mechanizmu ich powstawania, wraz z uwzględnieniem poszczególnych ich rodzajów. Mamy więc do czynienia z dwoma klasyfikacjami zmarszczek. Pierwsza uwzględnia podział na dynamiczne oraz statyczne. Druga to podział według przyczyn ich powstawania.

Zmarszczki  dynamiczne.
Zmarszczki dynamiczne to tzw. zmarszczki mimiczne, które stanowią swoistego rodzaju lustro osobowości. Statyczne natomiast ulegają pogłębianiu na skutek upływu czasu i stają się widoczne bez względu na mimikę. Przyczyną powstawania zmarszczek statycznych, są uwarunkowania genetyczne, tryb życia, a także naturalne procesy starzenia się skóry, w wyniku których dochodzi do zaniku włókien kolagenowych.
Biorąc pod uwagę przyczyny powstawania zmarszczek, możemy mówić o:
zmarszczkach mimicznych, który powstają na skutek ruchów mięśni twarzy, np. w trakcie mówienia, uśmiechania się, czy też tworzenia określonego grymasu twarzy,zmarszczkach sennych, jakie tworzą się podczas snu, gdy skóra układa się w specyficzny sposób na dłuższy czas,zmarszczkach grawitacyjnych – tworzących się każdego dnia, w wyniku naturalnych procesów wiotczenia skóry,zmarszczkach posłonecznych, typowych dla osób lubiących przebywać na słońcu, które narażone są na zbyt długie oddziaływanie szkodliwych promieni UV.

PODZIEL SIĘ: