Łysienie androgenowe – jak je rozpoznać

Łysienie androgenowe
bruce mars z Unsplash

Łysienie androgenowe stanowi najczęstszą przyczynę wypadania włosów. W dużej mierze dotyczy mężczyzn, jednak może występować także u kobiet. Szacuje się, że pierwsze objawy mogą wystąpić nawet około 20. roku życia. Choć nie zagraża zdrowiu, w bardzo dużym stopniu może oddziaływać na samopoczucie, a także jakość życia. Dowiedz się, czym jest łysienie androgenowe i czy istnieje skuteczny sposób, aby zakola zniknęły z Twojej głowy.

Łysienie androgenowe – przyczyny

Zastanawiasz się, skąd na Twojej głowie biorą się coraz bardziej pogłębiające się zakola? Łysienie androgenowe to najczęstsza przyczyna wypadania włosów, która jest uwarunkowana genetycznie. Szacuje się, że występuje u ponad 80% mężczyzn, a także u około 40% kobiet. Za obecność zakoli odpowiada nadwrażliwość na pochodną testosteronu – DHT.

DHT, czyli dihydrotestosteron, oddziałuje na receptory androgenowe mieszków włosowych, powodując ich obkurczenie i miniaturyzację. Następstwem jest ich zanik, a w efekcie wypadanie włosów. Skutkuje to skróceniem fazy rozwoju włosów, przez co nowe stają się o wiele słabsze i krótsze, aż w końcu przestają wyrastać. Co ciekawe, przyczyną łysienia androgenowego oprócz czynników genetycznych może być zbyt duże napięcie skóry głowy.

Jak rozpoznać łysienie androgenowe?

Choć za wiek, w którym zazwyczaj pojawia się łysienie androgenowe u mężczyzn. uznaje się 50. rok życia, jego pierwsze symptomy mogą wystąpić już u kilkunastoletnich chłopców. Najczęstszym i zazwyczaj pierwszym objawem jest cofanie się linii włosów – to charakterystyczne zakola w okolicy czołowo-skroniowej. Zmiany postępują od okolicy czołowo-skroniowej aż po sam czubek głowy. Łysienie androgenowe ma charakter postępujący i u mężczyzn może prowadzić do całkowitego wyłysienia, dlatego tak ważne jest odpowiednio wczesne i prawidłowe rozpoznanie problemu.

Łysienie androgenowe – leczenie

Leczenie łysienia androgenowego nie należy do najłatwiejszych kuracji, jednak pozbycie się zakoli nie jest niemożliwe. Główne trudności w leczeniu łysienia androgenowego wynikają z genetycznego uwarunkowania nadwrażliwości mieszków na DHT. Dlatego też tylko jego wykrycie odpowiednio wcześnie daje największe szanse na zahamowanie pogłębiających się zakoli i stymulację wzrostu włosów. Oczywiście uzyskane poprzez leczenie efekty są uzależnione od stopnia wyłysienia – w ostatniej fazie jedynym skutecznym rozwiązaniem pozostaje przeszczep włosów.

W leczeniu łysienia androgenowego zwykle stosuje się terapie miejscowe i ogólne. Terapia miejscowa polega na stosowaniu specjalistycznych preparatów, które zazwyczaj wciera się w skórę głowy, np. ampułki na bazie Aminexilu. To substancja o działaniu pobudzającym metabolizm mieszków włosowych, dzięki czemu cebulki włosa stają się mocniejsze. Oprócz tego stymuluje mikrokrążenie, dzięki czemu odrastające włosy stają się o wiele bardziej gęste.

Innym sposobem na łysienie androgenowe jest korzystanie z różnego rodzaju zabiegów trychologicznych, np. mezoterapii, osocza bogatopłytkowego, karboksyterapii lub laseroterapii.

 

PODZIEL SIĘ: