Co to są zmarszczki?
W miarę upływu lat w naszym organizmie zachodzą zmiany. Dotykają one m.in. skóry. Jej starzenie się rozpoczyna się już w okresie od 25 – 30 roku życia. W związku z osłabieniem włókiem kolagenowych i elastylowych oraz zachodzących w ich strukturze przemianach – pojawiają się pierwsze zmarszczki. Czym są? To wgłębienia w skórze powodowane zmianami o pochodzeniu tak egzo – jak i endogennym. Hormonalne procesy jakie zachodzą w organizmie powodują, że z biegiem lat kolagenowe włókna ulegają osłabieniu, a napięcie skóry – zmniejsza się (początkowo w okolicach oczu i szyi, stopniowo obejmując całą twarz).
Pielęgnacja, tryb życia, a zmarszczki.
Na powstawanie zmarszczek wpływa jednak nie tylko wiek, lecz również niewłaściwa pielęgnacja oraz tryb życia – dieta uboga w witaminy, palenie papierosów, narażanie skóry na działanie promieniowania UV, stres oraz wyniszczające diety – mogą mieć bardzo szkodliwy wpływ na kondycję skóry i przyspieszać proces powstawania zmarszczek.
Niestety – proces ten jest nieunikniony. Można go jednak w znaczący sposób opóźnić, właśnie dzięki optymalnej pielęgnacji, zdrowej diecie, unikaniu używek oraz regularnej aktywności fizycznej. Olbrzymie znaczenie ma również nawilżanie skóry, zarówno od zewnątrz (kosmetykami, wodą termalną) oraz od wewnątrz (piciem dużej ilości płynów, jedzeniem warzyw i owoców oraz zażywaniem suplementów diety).
W zależności od czynnika, przez który dochodzi do pojawienia się zmarszczek możemy wyróżnić zmarszczki dynamiczne – związane z naszymi działaniami ; oraz zmarszczki statyczne – powstające w wyniku naturalnego starzenia się skóry. Wyróżniamy również: zmarszczki mimiczne (najwcześniejsze, związane z ruchami mięśni twarzy), posłoneczne (powstające w wyniku zbyt częstego kontaktu skóry z promieniowaniem UV), senne oraz grawitacyjne.