Dieta odchudzająca – o czym pamiętać, aby schudnąć?

Dieta odchudzająca
Brooke Lark z Unsplash

Dieta odchudzająca to jedna z najczęściej wybieranych ofert cateringu dietetycznego. Zanim jednak zdecydujemy się na skorzystanie z oferty, warto poznać podstawowe zasady zdrowego odżywiania i wskazówki, które już teraz mogą pomóc w utracie wagi.

Odchudzanie – podstawowe wskazówki

Powinniśmy pić 1,5–2 litrów wody dziennie nie licząc herbaty, kawy, kompotów i jogurtów do picia. Każdy poranek warto zaczynać od szklanki czystej wody. Jeżeli spędzamy dzień w biurze, bierzemy butelkę wody do pracy i umieszczać ją obok siebie, aby nie zapomnieć o piciu. Po kilka dniach stanie się to bardzo zdrowym nawykiem. Bardzo duże znaczenie dla zdrowego odżywiania ma zrezygnowanie z niektórych produktów jak np. chleb, fast food oraz tłuste i smażone potrawy. Wszystko to lepiej zastąpić owocami, gotowanymi potrawami i sałatkami witaminowymi. Jeśli nie wyobrażamy sobie życia bez słodyczy, możemy zjadać kawałek ciemnej czekolady. Wybierając się na zakupy, nie powinniśmy odczuwać głodu, ponieważ kupując produkty na pusty żołądek, ryzykujemy zakupienia dużej ilości produktów, które są sprzeczne z zasadami prawidłowego odżywiania. Swój plan odżywiania można podzielić na 3 główne posiłki jak np. większe śniadanie, obiad i kolację oraz 2/3 mniejsze przekąski (np. batony proteinowe, suszone owoce, domowy jogurt, dietetyczny chleb, niskotłuszczowy ser, owoce i warzywa). Alternatywą dla samodzielnie przygotowywanych posiłków jest dieta pudełkowa.

Znaczenie aktywności fizycznej w odchudzaniu

Jeśli nie możemy (lub nie chcemy) uprawiać sportu na siłowni, musimy dostarczać swojemu organizmowi dzienną dawkę aktywności fizycznej poprzez inne czynności. Możemy np. regularnie chodzić na wieczorny lub poranny spacer, biegać w parku lub ćwiczyć w swoim domu. Aktywność fizyczną można również zwiększyć poprzez zmianę nawyków w biurze. Zamiast spędzać kilka godzin w stałej pozycji, lepiej regularnie „rozprostowywać kości” lub nawet udać się na krótki spacer. Wpłynie to korzystnie nie tylko w kontekście chudnięcia, ale także efektywności i produktywności. Aby schudnąć, musimy jeść zdrowo, zbilansowanie i wybierać produkty wysokiej jakości. W żadnym wypadku nie powinniśmy głodować, ale również nie przepadać.

Jak się odżywiać, aby schudnąć?

Aby to zrobić, skoncentrujmy się na smaku jedzenia, jego aromacie, konsystencji. Powinniśmy jeść powoli i w skupieniu, bez rozpraszania się przez telewizor, komputer lub książkę. Przejadanie się jest częściowo rezultatem napadów stresu i problemów z nastrojem. Aby tego uniknąć, staramy się spędzać czas wolny w możliwie najbardziej różnorodny sposób. Korzystnym rozwiązaniem jest również wykluczenie soli z diety lub drastyczne zmniejszenie jej spożycia. Sosy sklepowe są wysokokaloryczne i zawierają wiele sztucznych dodatków, a przyprawy mogą stymulować apetyt. Dlatego lepiej samemu przygotowywać zarówno sosy, jak i inne dodatki do posiłków. Jeżeli chodzi o napoje, poza czystą wody, staramy się wybierać zieloną herbatę i niskokaloryczne soki warzywne i owocowe. Ograniczamy natomiast spożycie napojów gazowanych. Catering dietetyczny Ruda Śląska to skuteczny sposób na zapewnienie sobie smacznych i zdrowych posiłków, niezależnie od rodzaju diety.

PODZIEL SIĘ: