Jak spowolnić proces starzenia się skóry?

Jak spowolnić proces starzenia się skóry

Proces starzenia się skóry jest w dużej mierze uwarunkowany genetycznie. Jednak to, w jakim tempie na naszej twarzy pojawią się pierwsze zmarszczki, zależy też od czynników zewnętrznych. Pewne niekorzystne procesy możemy uruchomić szybciej lub znacznie je opóźnić. Jak spowolnić proces starzenia się skóry?

Zdrowy tryb życia

Kobiety, które nie palą papierosów i nie piją alkoholu, starzeją się dużo wolniej. Bardzo ważne jest unikanie odżywek, gdyż oddziałują one toksycznie na nasz organizm. Zarówno szkodliwe substancje zawarte w dymie papierosowym, jak i alkohol, który odwadnia skórę od środka, sprzyjają szybkiemu pojawieniu się wyraźnych zmarszczek. Kobiety, które palą, łatwo rozpoznać po zmarszczkach wokół ust. Są one bardzo mocno zarysowane i głębokie. Ich cera sprawia wrażenie poszarzałej, pozbawionej witalności. Na twarzy często pojawiają się też wypryski, toksyny z dymu tytoniowego działają zapalnie na naszą skórę. Alkohol z kolei silnie odwadnia cerę i sprawia, że wygląda ona na zmęczoną. Zdrowy tryb życia obejmuje też spanie minimum 8 godzin dziennie. W tym czasie organizm ma czas, aby się zregenerować. Dotyczy to także naszej cery.

Zdrowe odżywianie

Trudno nie zgodzić się z maksymą: jesteś tym, co jesz. Gdy spożywasz produkty zawierające tłuszcze trans, przyczyniasz się do powstania stanów zapalnych w całym organizmie, w tym skórze. Przejawiają się one mało estetycznymi wypryskami na twarzy. Jednak, gdy dostarczasz organizmowi selenu, manganu, cynku, żelaza, witamin z grupy B, biotyny oraz witamin A, E i C, cieszysz się gładką, jędrną skórą wolną od przebarwień i zmarszczek. W związku z tym w swojej codziennej diecie warto postawić na świeże owoce i warzywa, które dostarczają nie tylko antyoksydantów zwalczających wolne rodniki, ale też cennych minerałów pełniących rolę kofaktorów kluczowych enzymów. W twojej diecie nie może także zabraknąć produktów pełnoziarnistych, które dostarczają witamin z grupy B.

Ochrona przed słońcem

Młoda skóra to blada skóra. Im mniej się opalasz, tym cera wolniej się starzeje. Niestety, promienie UV przyczyniają się do fotostarzenia skóry. Uszkadzają struktury komórkowe, w tym białka i kwasy nukleinowe. Destrukcyjne działanie na DNA sprawia, że wyglądamy na starsze, niż wskazuje metryka. Nie pozwól słońcu się postarzeć i stosuj kremy z wysokim filtrem przeciwsłonecznym. Najlepsze są te mineralne, ponieważ odbijają promienie słoneczne niczym lustro i w ogóle nie dopuszczają ich w głąb skóry, dzięki czemu nie powstają w niej wolne rodniki. Filtry mineralne nie są jednak pozbawione wad. Musisz pogodzić się z działaniem wybielającym, ale to właśnie białej emulsji na skórze zawdzięczasz tak skuteczne działanie i ochronę przed fotostarzeniem.

Brak stresu

Stres jest destrukcyjny dla całego organizmu, w tym komórek naszej skóry. Pod jego wpływem cera szybciej się starzeje, sprawia wrażenie zmęczonej i pozbawionej blasku. Ponadto gdy jakiś problem zaprząta nam głowę, gorzej się odżywiamy i pijemy zdecydowanie mniej wody. W rezultacie cierpi na tym nasza skóra, włosy i paznokcie. Szybciej pojawiają się na głowie pierwsze, siwe pasma.

Masaż twarzy

Jeśli chcesz wzmocnić swoją skórę i zachęcić ją do wzmożonej syntezy kolagenu gwarantującego jej młody wygląd, masuj twarz za pomocą szczoteczki sonicznej. Owszem, jest ona kosztowna, bo jednorazowo zapłacisz za nią kilkaset złotych, ale jest to inwestycja na lata. Myjąc nią twarz, dokładnie oczyszczasz pory i zapobiegasz trądzikowi. Jednocześnie usuwasz martwe komórki naskórka i nie musisz kupować peelingu do twarzy. Taki delikatny, aczkolwiek regularny masaż zmusza też włókna kolagenowe do regeneracji.

PODZIEL SIĘ: