O prezbiopii – jakie okulary wybrać?

jakie okulary wybrać
Lensabl z Unsplash

Wiek 40 lat to swoista granica, jaka pojawia się między młodością, a wiekiem średnim. W tym czasie organizm człowieka zaczyna powoli się starzeć i wymaga tym samym większej obserwacji oraz pomocy w razie potrzeby, by życie po 40-tce było w pełni atrakcyjne. Takich działań domaga się najszybciej wzrok, który staje się słabszy. Powodem jest tutaj najczęściej dolegliwość określana prezbiopią.

Czym jest prezbiopia?

Przede wszystkim nie jest to choroba. Określa się ją jako starczowzroczność i jest dolegliwością związaną z naturalną ewolucją ludzkiego wzroku. Dotyczyć może ona każdego w mniejszym lub większym stopniu. Przypadłość ta objawia się przede wszystkim trudnościami z wyraźnym widzeniem z bliska. Problemy nasilają się w sytuacji słabego oświetlenia. Dzieje się tak, ponieważ wraz z upływem lat oko traci zdolność do akomodacji. Akomodacja to umiejętność dostosowywania się do ostrego widzenia na każdą odległość. Działa jak obiektyw aparatu fotograficznego, który posiada funkcję zepsutego autofocusa, czyli nie nastawia odpowiedniej ostrości oglądanego czy fotografowanego obrazu.

Jakie są pierwsze oznaki prezbiopii?

Różne sytuacje życia codziennego stają się coraz bardziej uciążliwe. Przeszkadza w nich po pierwsze niewyraźne widzenie. Pojawiają się więc trudności z czytaniem gazety lub menu w restauracji, pisaniem SMS-ów w telefonie komórkowym, na klawiaturze komputera, czytaniem etykiet na produktach sklepowych. Takie sytuacje zazwyczaj wymuszają odsuwanie od oczu obserwowanego przedmiotu na odpowiednią odległość. Oko wtedy jest w stanie odczytać szczegóły, ale takie zachowanie męczy i wprowadza dyskomfort w życiu. Istnieje jednak efektywne rozwiązanie problemu, dzięki któremu zostanie przywrócone naturalne widzenie na każdą odległość. Takim rozwiązaniem są przede wszystkim okulary progresywne.

Jak dobrać odpowiednie soczewki progresywne?

Dobranie okularów progresywnych nie jest proste. Ich prawidłowy wybór zależy od wielu elementów. Najważniejsza w tym wypadku jest wada wzroku, a także wykonywany zawód, uprawiane hobby. Okulary progresywne są dobierane indywidualnie i mają za zadanie uwzględniać cechy użytkownika takie jak: parametry związane z anatomią oka, czy jest osobą prawo czy leworęczną. Poza tym sama konstrukcja szkieł progresywnych jest pomocna w korygowaniu zróżnicowanych wad wzroku. Dotyczy to na przykład krótkowzroczności, dalekowzroczności czy także astygmatyzmu. Progresywne okulary dla osoby starszej wymagane są już w początkowych fazach prezbiopii. Nieprawdą jest też twierdzenie, że dobór szkieł zależy od wybranej oprawki. Obecna technologia zniwelowała ten problem do minimum i szkła progresywne pasują do niemal wszystkich oprawek.

Z antyrefleksem

Nowoczesne soczewki progresywne powinny dodatkowo zostać zabezpieczone powłokami antyrefleksyjnymi. Chronią one soczewki przed zarysowaniem, jak również ułatwiają zdecydowanie ich czyszczenie, a także pomagają zabezpieczyć wzrok przed szkodliwym promieniowaniem UV.

Więcej informacji znajdziesz na www.czasnawzrok.pl

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: