Substancje przeciwzmarszczkowe w kremach

Substancje przeciwzmarszczkowe w kremach

Każda kobieta pragnie cieszyć się gładką, nieskazitelną cerą. Niestety, z czasem spada synteza kolagenu, na czym cierpi nasza skóra, tracąc gładkość i elastyczność. Substancje przeciwzmarszczowe w kremach mają za zadanie spowolnić procesy starzenia. Co jest korzystne dla naszej cery?

Ceramidy

Stanowią swego rodzaju cement komórkowy, wypełniają komórki skóry, spajają ich strukturę, dzięki czemu cera jest napięta, gładka i jedwabista w dotyku. Niestety, z wiekiem ceramidów w skórze zaczyna ubywać, co odciska piętno na jej wyglądzie. W związku z tym zaleca się stosowanie kosmetyków bogatych w ceramidy, które uzupełnią ich braki w komórkach skóry.

Kolagen

Stanowi podstawowe białko strukturalne w komórkach skóry. Gdy jesteśmy młode, jego synteza przebiega dosyć intensywnie. Jedne rusztowanie jest zastępowane nowym. W rezultacie nasz twarz jest gładka i jędrna. Po 25. roku życia synteza kolagenu zmniejsza się z roku na rok. W rezultacie skóra wiotczeje. Aby temu zapobiec, opracowano kremy przeciwzmarszczkowe z kolagenem.

Retinoidy

To pochodne witaminy A. Jest ona silnym antyoksydantem, co oznacza, że zwalcza wolne rodniki, czyli reaktywne cząstki uszkadzające biomolekuły, w tym kwasy nukleinowe, białka skóry etc. Ponadto witamina A wykazuje silne działanie anti-aging. Zatem znalazła zastosowanie w kuracjach przeciwzmarszczkowych. Działanie witaminy A zależy od jej stabilności, poszczególne pochodne różnią się też stopniem przyswajalności i działaniem. Czasem kuracja z wykorzystaniem retinoidów przebiega z dość intensywnym procesem złuszczania, co jest skutkiem ubocznym odnowy komórkowej. W kremach do twarzy wykorzystuje się jednak mniej inwazyjne pochodne witaminy A, które można stosować bez obaw o podrażnienie czy łuszczenie.

Witamina C

Kwas askorbinowy także uchodzi za jeden z silniejszych antyoksydantów. Zwalcza wolne rodniki, ale też uczestniczy w syntezie kolagenu, czyli podstawowego białka strukturalnego skóry. Witamina C jest związkiem mocno niestabilnym, dlatego najlepiej sprawdzają się te kosmetyki, w których zastosowano stabilną pochodną kwasu askorbinowego.

Kwasy

Kuracje z kwasami stały się niezwykle popularne w ostatnich latach. Najlepsze rezultaty przynoszą silne kwasy, które stosować może tylko dyplomowana kosmetolożka. Dlatego też nie należy kupować ich pokątnie na serwisach aukcyjnych, ponieważ można sobie trwale poparzyć skórę, jeśli nie umie się pracować z kwasami.

Kwas hialuronowy

Jest silnym humektantem, który naturalnie występuje w naszym organizmie. Kwas hialuronowy wiąże wodę w skórze i tym samym ją nawilża, co objawia się wygładzeniem zmarszczek obecnych na twarzy.

PODZIEL SIĘ: