Bezpieczne soczewki kontaktowe

Bezpieczne soczewki kontaktowe
Lensabl z Unsplash

Wiele osób zadaje sobie pytanie czy soczewki kontaktowe są bezpieczne? Odpowiedź na to pytanie jest prosta – tak, są bezpieczne pod pewnymi warunkami.  Żeby mówić o bezpieczeństwie soczewek kontaktowych, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad ich doboru użytkowania:

  1. Soczewki należy dobrać u wykwalifikowanego optyka. Samodzielny ich wybór nie jest dobrym pomysłem. Soczewki – podobnie jak tradycyjne okulary – muszą być adekwatne do wady, jaką mają korygować, do trybu życia osoby ich używających, wreszcie do jej typu urody.
  1. Należy bezwzględnie przestrzegać zaleceń producenta, co do terminu ważności soczewek oraz czasu, przez jaki dany produkt można nosić. Najbezpieczniejsze są soczewki jednodniowe. Ważne jest, aby nie wprowadzić do oka wraz z soczewką żadnych zabrudzeń ani bakterii. Jednodniowe soczewki minimalizują takie ryzyko, gdyż są codziennie wymieniane na świeże.
  1. W przypadku używania soczewek o dłuższym czasie noszenia (tj. dwutygodniowych lub miesięcznych), należy do ich przechowywania (w nocy) używać odpowiednich płynów, zapewniających, że soczewki nie wyschną. Wyschnięcie soczewki powoduje konieczność jej wyrzucenia.
  1. Należy wybierać soczewki kontaktowe posiadające największą przepuszczalność tlenu, czyli w praktyce silikonowo-hydrożelowe, gdyż nie stanowią one bariery dla tlenu. Odpowiednie są też soczewki, które są dedykowane do noszenia i w dzień i w nocy. W nocy zapotrzebowanie rogówki na tlen jest większe, zatem tego typu soczewki muszą gwarantować odpowiednie parametry wymiany tlenowej.
  1. Warto zadbać o to, by materiał, z którego wykonane są soczewki miał właściwości zapewniające odpowiednie nawilżenie oka. Dostępne są na rynku produkty wykonane z materiałów, które wiążą wodę. Wówczas nie występuje konieczność nawilżania oka i soczewek.
  1. Podczas noszenia soczewek kontaktowych warto zrezygnować z używania tłustych tuszów do rzęs, a także z noszenia kreski na wewnętrznej krawędzi oka. Chodzi o zminimalizowanie szansy, że kosmetyki dostaną się do oka.

Warto zwrócić uwagę na to, by kupować soczewki kontaktowe z wiarygodnych, sprawdzonych źródeł https://www.acuvue.pl/

Tekst sponsorowany

PODZIEL SIĘ: