Co wpływa na powstawanie zmarszczek?

Zmarszczki są wynikiem naturalnych procesów starzenia się skóry. Z czasem następuje w niej ubytek włókien kolagenowych. Pierwsze zmarszczki (mimiczne) pojawiają się w okolicach kącików oczu oraz czoła już pomiędzy 25 a 30 rokiem życia. Niestety, nie możemy uchronić się przed ich powstawaniem. Jednak wiedząc, jakie działania wpływają na ich szybsze powstawanie możemy nieco ten proces opóźnić – zarówno w wypadku zmarszczek statycznych, jak i dynamicznych. Kluczem do profilaktyki jest prowadzenie zdrowego trybu życia.

 

Kluczowa dieta.
Przede wszystkim odpowiednia dieta, bogata w beta – karoten, witaminy, antyoksydanty i minerały pomoże dłużej zachować skórę w dobrej kondycji. Ponad to bardzo istotne jest nawilżanie – zarówno od zewnątrz jak i od wewnątrz. Picie dużych ilości wody codziennie zaspokaja nie tylko potrzeby zdrowotne, ale i kosmetyczne naszego ciała. Kluczowe znaczenie ma również optymalna ilość snu, regularne godziny w których się kładziemy.

Czego unikać.
Czego z kolei trzeba unikać? Przede wszystkim nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV. Wspomaga ono bowiem powstawanie zmarszczek (zwłaszcza, jeśli nie stosujemy odpowiednich kosmetyków z filtrami). Ponad to, aby dłużej cieszyć się promienną, pozbawioną zmarszczek cerą warto zrezygnować z używek, zwłaszcza alkoholu czy papierosów. Udowodniono, że palenie papierosów znacząco przyspiesza proces starzenia się skóry, wzmaga powstawanie wolnych rodników, oraz powoduje tworzenie się zmarszczek wokół ust. Również przewlekły stres sprawia, że skóra staje się poszarzała, ma skłonności do wiotczenia oraz powstawania wyprysków. Bardzo wiele zależy zatem od tego, jak będziemy pielęgnować naszą cerę, ale też jak będziemy dbać o zdrowie organizmu jako całości. Parafrazując – w pięknym ciele- zdrowy duch.

PODZIEL SIĘ: