Czy ginekolog i położnik to jedna osoba?

Czy ginekolog i położnik to jedna osoba
Usman Yousaf z Unsplash

W obecnych czasach pewne terminy medyczne nie do końca są dla nas poprawnie zrozumiałe. Wiele osób często myli pojęcia z zakresu medycyny. Doskonałym przykładem jest tutaj https://bodymove.pl/ginekolog-warszawa/ . Bardzo często uważamy, że ginekolog jako lekarz jest także położnikiem. Niestety, ale w tym wypadku absolutnie nie mamy racji. Tak naprawdę mówimy tu jedynie o dwóch dziedzinach, które są do siebie zbliżone, ale mimo wszystko mówimy o dwóch odrębnych zajęciach. Ginekolog to przede wszystkim osoba, która zajmuje się ogólną profilaktyką, diagnozą i leczeniem danej choroby związanej z układem płciowym.

Duża różnica

 Natomiast położnictwo to przede wszystkim wszystkie czynności związane z opieką, na przykład nad kobietą w trakcie ciąży. Nie zmienia to jednak faktu, że młode kobiety, które skończyły szesnasty rok życia, powinny korzystać z usług ginekologicznych. W tym czasie dziewczyny rozpoczynają swoją inicjację seksualną, przez co dochodzi do ryzyka przypadkowej ciąży. Nie chodzi tu też tylko o samą ciążę, ale w przypadku braku odpowiedniego zabezpieczania się, kobiety są również narażone na poważne choroby układu płciowego. Tak więc doświadczony ginekolog Warszawa jest w stanie sprostać temu zadaniu, zwłaszcza że mówimy tutaj o fachowym przygotowaniu. Wiele kobiet może mieć przejściowe zaburzenie miesiączkowania, dlatego też wizyta u ginekologa jest w stanie pomóc nam potwierdzić lub wykluczyć ewentualną ciążę. Oczywiście wspomniany lekarz pozwala również zdiagnozować poważne stany zapalne pochwy, czy ewentualne nowotwory, które bardzo często dotyczą narządów rodnych. W wielu przypadkach kobiety z zaawansowanym stanem takiego nowotworu nie mogą mieć później dzieci. Dla młodych kobiet taka diagnoza może być niezłym szokiem, dlatego właśnie tak ważna jest dzisiaj odpowiednia profilaktyka. Wiele pań udaje się do ginekologa także w celu wybrania odpowiedniego środka antykoncepcyjnego. W ten sposób odpowiednio dobrana forma takiego zabezpieczenia pozwoli na bezpieczny stosunek. Oczywiście ginekolog będzie w stanie pomóc nam nawet w późniejszym czasie. To właśnie taka osoba jest najbardziej kompetentna do opieki nad prawidłowym przebiegiem ciąży, czy porodem. Jeśli pierwszy raz udajemy się do takiej osoby jak ginekolog Warszawa, to nie powinniśmy z tego powodu panikować.

Badanie nie jest skomplikowane

 Nerwy są złym doradcą, a lekarza ginekologa nie można się bać. Przede wszystkim na samym wejściu lekarz poprosi nas o szczegółowy wywiad. Chodzi o ustalenie, czy w naszej rodzinie występowały jakieś choroby genetyczne, czy też inne nieprawidłowości. Lekarz zapyta nas także jakie leki stosujemy oraz o nasz cykl miesiączki. Żeby sprawdzić stan narządów rodnych ginekolog, musi zdecydować się na tak zwane badanie palpacyjne. Oczywiście ginekolog jako lekarz może również zarządzić inne dodatkowe badania jak na przykład mammografia piersi. W taki sposób najlepiej wykrywa się guzki nowotworowe, które w przyszłości mogą stać się dla kobiety, zagrożeniem zdrowia i życia. Nieprawidłowości mogą być przyczyną wystąpienia choroby, ale nie możemy od razu zakładać czarnego scenariusza. Wystarczy tylko kilka badań dodatkowych i będziemy wiedzieć wszystko na temat naszego stanu zdrowia.

PODZIEL SIĘ: