Jakie istnieją rodzaje zmarszczek?

Wgłębienia w skórze powstałe w wyniku zmian w jej strukturze – czyli zmarszczki są problemem natury estetycznej wielu pań (i panów). A jak to z problemami bywa, można wyróżnić wiele ich rodzajów. Jeśli chodzi o najogólniejszą specyfikację zmarszczek, to możemy mieć do czynienia ze zmarszczkami statycznymi lub dynamicznymi. Zmarszczki statyczne pojawiają się niezależnie od naszych działań, są wynikiem naturalnego upływu czasu (ubytku kolagenowych włókien, zmian hormonalnych) i można co najwyżej opóźnić moment, w którym zaczną być widoczne.

 

Zmarszczki grawitacyjne.

Zaliczamy do nich m.in. zmarszczki grawitacyjne. Zmarszczki dynamiczne w większym stopniu zależą od naszych poczynań. Możemy wśród nich wyszczególnić: zmarszczki mimiczne (związane z ruchami naszych mięśni twarzy oraz bogactwem tejże mimiki), posłoneczne (wynikające z nadmiernej ekspozycji na promieniowanie UV) a nawet…senne (mające związek z położeniem naszej twarzy podczas snu).
Zazwyczaj najpierw widoczne są zmarszczki umiejscowione w kącikach oczu (tzw. kurze łapki), zmarszczki na czole w postaci poprzecznych bruzd oraz zmarszczki wokół ust (którymi w znacznie większym stopniu zagrożone są panie palące papierosy).
Zmarszczki posłoneczne pojawiają się w wyniku zbyt częstego kontaktu skóry ze słońcem (lub solarium), jednak co istotne – można je redukować preparatami kosmetycznymi, gdyż zazwyczaj nie są zbyt głębokie. Jeśli chodzi o redukcję zmarszczek mimicznych czy grawitacyjnych – proces redukcji jest dużo trudniejszy i wymaga interwencji specjalisty.

Jak sobie radzić ze zmarszczkami po 50.
Z wiekiem każdy rodzaj zmarszczek – czy to mechanicznych czy to strukturalnych – ulega pogłębieniu. Spada bowiem elastyczność skóry (w związku z ubytkiem włókien kolagenowych oraz w pewnym wieku – ze zmianami hormonalnymi), jej gęstość. Pierwsze zmarszczki pojawiają się około 30 roku życia, ale prawdziwie widoczne zaczynają być dekadę później. Wraz z przekroczeniem wieku 50 lat skóra zaczyna się gwałtownie starzeć. Odpowiednie nawilżenie (stosowane przez całe życie) może jednak te procesy nieco załagodzić. Wiadomo, że bez interwencji chirurga nie zlikwidujemy zmarszczek całkowicie, niemniej możemy dzięki odpowiedniej diecie i trybowi życia (ochrona przed słońcem przede wszystkim) sprawić, że cera będzie (mimo upływu lat) promienna.

PODZIEL SIĘ: