Terapia osoczem bogatopłytkowym ratunek na zmarszczki

Terapia osoczem bogatopłytkowym jest specjalnym programem pobudzającym komórki skóry do odbudowy. Opiera się na pobraniu osocza bogatopłytkowego z krwi pacjenta. Dotychczas stosowano ją w dziedzinie stomatologii, ortopedii i chirurgii rekonstrukcyjnej. Obecnie stała się popularna w zakresie medycyny estetycznej.

Zdolność do regeneracji.

Proces starzenia się skóry jest zwiazany ze spowolnieniem odnowy komórek ciała i zmniejszeniem zdolności do regenereacji. Terapia osoczem bogatopłytkowym pozwala temu zapobiec. Zabieg jest polecany osobom uczulonym na preparaty stosowane podczas zabiegów odmładzania skóry. Lekarz pobiera do 60 ml krwi pacjenta do probówek, które poddaje wirowaniu. Krwinki białe i czerwone zostają wtedy oddzielone od osocza zawierającego płytki krwi. Otrzymane osocze bogatopłytkowe jest wstrzykiwane do skóry z zastosowaniem techniki mezoterapii, albo liniowo wzdłuż zmarszczek.

W efekcie skóra jest odżywiona i zregenerowana. Elastyczność, napięcie i gęstość skóry znacznie się poprawiają. Terapia osoczem bogatopłytkowym poprawia ukrwienie skóry i przebudowuje włókna kolagenowe. Zmarszczki i fałdy zostają wygładzone. Efekty zabiegu utrzymują się przez długi czas. Metoda nie niesie za sobą ryzyka nietolerancji, alergii i innych reakcji immunologicznych. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu są choroby krwi i nowotwory oraz ciąża i laktacja. Terapia nie jest także przeprowadzana, gdy pacjent przyjmuje leki przeciwzakrzepowe.

Regeneracja tkanki.

Składniki osocza krwi, zwane trombocytami i leukocytami odgrywają ważną rolę w każdej fazie regeneracji tkanki. Aktywowane trombocyty znane też jako płytki krwi, uwalniają trombinę. Substancja przekształca fibrynogen zawarty w osoczu w fibrynę. Jej łańcuchy tworzą siatkę, która jest wypełniana przez komórki macierzyste. W ten sposób następuje odbudowa skóry. Leukocyty umożliwiają tworzenie się nowych naczyń krwionośnych oraz pobudzają komórki macierzyste do wypełniania struktur fibryny. Produkują też czynniki wzrostu. Najważniejsze z nich to VEGF pobudzający krążenie i wspomagający tworzenie się naczyń krwionośnych w skórze, a także TGF zwiększający produkcję kolagenu przez fibroblasty. W osoczu bogatopłytkowym są też zawarte witaminy, oligopeptydy i enzymy oksydacyjne chroniące przed wolnymi rodnikami.

PODZIEL SIĘ: