Utrata kolagenu

Włókna kolagenowe są jednym z najważniejszych budulców ludzkiej skóry, ścięgien, kości, stawów a także rogówki oka. Aż 40 % ludzkiego kolagenu znajduje się w skórze właściwej.
Kolagen jest białkiem, którego charakterystyczną cechą jest wytrzymałość na urazy mechaniczne oraz rozciągliwość. Dzięki niemu możliwe jest utrzymanie prawidłowego poziomu nawilżenia skóry oraz systematycznego odnawiania się jej komórek. Kolagen jest przez organizm ludzki wytwarzany w sposób naturalny, oraz podlega systematycznej odbudowie (przynajmniej w organizmie młodego i zdrowego osobnika).

Malejący poziom kolagenu.

Niestety – wraz z wiekiem poziom kolagenu w ciele ludzkim maleje – proces ten jest nieunikniony, i rozpoczyna się już około 25 roku życia (gwałtownie przybiera na sile po 50 roku życia). Na skutek tej utraty pojawiają się pierwsze zmarszczki (tzw. mimiczne), a skóra zaczyna tracić swoją elastyczność. Zaburzenia w regeneracji włókien kolagenowych mogą jednak powodować nie tylko problemy natury estetycznej ,ale też zdrowotnej – przyczyniają się do przedwczesnego wypadania włosów, sztywności stawów, bólów kręgosłupa, problemów z poruszaniem się a także do kłopotów z układem odpornościowym. Dlaczego wraz z wiekiem poziom kolagenu spada? Ma to źródła w zmianach hormonalnych (głównie w okresie menopauzy i po niej).

Utrata kolagenu.

W wieku 60 lat organizm całkowicie zaprzestaje produkcji kolagenu. Problem utraty kolagenu dotyczy jednakże również osób młodych, regularnie wystawiających ciało na promieniowanie UV. Aby uzupełnić poziom kolagenu w organizmie konieczne jest stosowanie suplementacji (pod różnymi postaciami – od preparatów w kapsułkach, po te w formie płynnej – zresztą, bardziej zalecane), a także dieta bogata w witaminę C (ułatwiająca naturalną syntezę kolagenu).

PODZIEL SIĘ: