Co to jest kolagen

Kolagen jest głównym białkowym składnikiem tkanki łącznej (skóry, ścięgien). Odpowiada za utrzymywanie elastyczności oraz właściwej struktury skóry – dzięki temu, że wykazuje wysoką odporność na rozciąganie. Z czasem niestety następuje ubytek włókien kolagenowych. Prowadzi do to powstawania zmarszczek. To, jak szybko dochodzi do procesu degradacji naturalnego kolagenu w komórkach zależy zarówno od czynników genetycznych, jak i od stylu życia przez nas prowadzonego.

 

Uzupełnianie  niedoboru kolagenu.

Nawyki takie jak nadmierne wystawianie skóry na promieniowanie UV, palenie tytoniu czy stosowanie diety pozbawionej antyoksydantów oraz wystarczającej ilości płynów – nieuchronnie przyspieszają procesy starzenia się skóry. Na szczęście niedobory kolagenu można uzupełniać z zewnątrz. Kolagen jest składnikiem różnego rodzaju kosmetyków – ma jednak znacznie więcej zastosowań. W medycynie (zarówno w chirurgii plastycznej jak i chirurgii oparzeń), jako składnik suplementów diety (zwłaszcza wspomagających prawidłową pracę stawów), w fotografii, a nawet…przy produkcji żywności.

 

Kolagen w chirurgii plastycznej.

Kolagen stosowany w chirurgii plastycznej i medycynie estetycznej służy przyspieszeniu regeneracji skóry, a także wypełnianiu zmarszczek i zapobieganiu postępowi procesu starzenia. Kolagen ma wiele dobroczynnych właściwości – stymuluje proces odnowy oraz zagęszczania i ujędrniania skóry – przede wszystkim jednak – nie wywołuje uczuleń. W preparatach kosmetycznych korzysta się współcześnie głównie z kolagenu morskiego (pozyskiwanego ze skóry i łusek ryb). Można również nabywać tę substancję w postaci półproduktu, aby samodzielnie przygotowywać mieszanki ujędrniające, nawilżające i poprawiające ogólną kondycję skóry.

PODZIEL SIĘ: