Dermabrazja

Dermabrazja to jeden z wielu sposobów, aby odzyskać promienny i młody wygląd cery. Oczywiście – nie jest to zabieg odpowiedni dla każdego, polega bowiem na zastosowaniu dość inwazyjnej metody. Dermabrazja jest to zabieg pozwalający na likwidację przebarwień skóry (zwłaszcza posłonecznych), blizn (zarówno trądzikowych jak i pooperacyjnych), rozstępów oraz zmarszczek. Polega na zastosowaniu światła lasera do usunięcia wierzchniej warstwy naskórka. Dzięki temu skóra zostaje pobudzona do procesów regeneracyjnych.

 

Zabieg dembrazji.


Zwykle zabieg trwa od pół godziny do dwóch godzin i polega na równomiernym złuszczaniu skóry. Po dermabrazji konieczne jest nałożenie opatrunku (najczęściej na okres 7 – 10 dni). Nie mówimy zatem o metodzie nieinwazyjnej. Twarz po zabiegu jest opuchnięta i zaczerwieniona (czasami konieczne jest stosowanie okładów z lodu), mogą pojawiać się również sińce. Dodatkowo tempo gojenia się ran zależy od głębokości dermabrazji. Skóra w okresie regeneracji wymaga szczególnej pielęgnacji, np. używania kremów z wysokim filtrem przeciwsłonecznym (oraz jednoczesnego unikania promieniowania UV), zaprzestania stosowania jakichkolwiek produktów z kwasami AHA, złuszczających, a także – powstrzymania się od wykonywania makijażu (dopóki nie ustąpią wysięki i strupy po zabiegowe).

Powikłania.

Dermabrazja pozwala usuwać dość głębokie zmiany, niemniej trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia dyskomfortu w postaci zaczerwienionej i opuchniętej skóry. Powikłania po zabiegu zdarzają się rzadko. Należą do nich m.in. infekcje bakteryjne lub wirusowe, nierównomierne usunięcie naskórka, bliznowacenie skóry czy reakcja alergiczna (na znieczulenie stosowane podczas procedury). Należy bowiem wspomnieć, że zabieg odbywa się w znieczuleniu (miejscowym lub ogólnym). Do przeciwwskazań dla wykonania dermabrazji należą: opryszczka, zmiany skórne, tendencje do bliznowacenia tkanki skórnej, aktywny trądzik, brodawki wirusowe, a także ogólne choroby wewnętrzne. Przed dermabrazją konieczne jest przeprowadzenie konsultacji medycznej.

PODZIEL SIĘ: