Objawy pierwszej miesiączki – jak się przygotować do okresu?
Każda dziewczynka czeka z obawą na swoją pierwszą miesiączkę. Nawet mimo dokładnego zapoznania się z tym tematem, pozostaje lęk przed nieznanym dotąd uczuciem. Pierwszy okres jest dużym wydarzeniem w życiu każdej z nas. Mówi się, że dziewczynka wtedy właśnie staje się kobietą. Jak się przygotować na pierwszą miesiączkę, jak rozpoznać jej objawy i jak zadbać o higienę w tym trudnym czasie? Na te pytania postaramy się znaleźć odpowiedź.
Pierwszy okres – kiedy się go spodziewać?
Średnio okres zaczyna się u dziewczynek w wieku 11-13 lat, jednak tak naprawdę wszystko zależy od indywidualnego przypadku. Równie dobrze można zacząć miesiączkować mając 9 czy 16 lat i nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Dlatego nie porównuj siebie z koleżankami i nie przejmuj się, jeśli one miały już miesiączkę, a ty jeszcze nie. Na wszystko przyjdzie czas. Jeśli jednak niepokoi cię brak okresu, porozmawiaj o tym z mamą – jeśli będzie trzeba, udacie się na wizytę do ginekologa, który stwierdzi czy coś ci dolega, czy trzeba dalej cierpliwie czekać.
Objawy pierwszej miesiączki
U większości kobiet wyglądają one podobnie. Rzadko się zdarza, że występują wszystkie naraz, często można zaobserwować pojedyncze symptomy lub kilka z nich łącznie: gorsze samopoczucie, zmęczenie, huśtawki nastroju, trądzik. Pierwszej miesiączce rzadko kiedy towarzyszą bóle krzyża i podbrzusza – zazwyczaj pojawiają się one później. Nie przejmuj się, jeśli ważysz 2-3 kg więcej niż zazwyczaj – nie jest to kwestia przytycia, a wody, która zostaje zatrzymana przez organizm, gdy zbliża się okres. Przed okresem często kobiety mają podwyższony apetyt i miewają specyficzne zachcianki żywnościowe, ale nie jest to regułą. Okres nie jest niczym przyjemnym, ale nie jest aż tak straszny, jak się o nim mówi. Zwłaszcza jeśli zastosujesz kilka prostych trików.
Jak przetrwać pierwszą miesiączkę?
Aby zachować należytą higienę podczas tych trudnych dni, warto zaopatrzyć się w odpowiednie środki. Możemy wybierać pomiędzy tamponami a podpaskami. Wiele dziewczynek boi się stosowania tamponów, które mogłyby naruszyć lub przerwać ich błonę dziewiczą. Jest to mit. Tampon właściwie dopasowany do potrzeb młodej dziewczyny, ze względu na swój rozmiar, jest zupełnie niegroźny. Sam proces aplikacji również przeraża młode użytkowniczki. Marka o.b. wyszła naprzeciw temu problemowi i wyprodukowała specjalne tampony z aplikatorem, które sprawią, że proces aplikacji tamponu stanie się łatwy i komfortowy. Możecie zobaczyć je tutaj: https://nastolatki.myob.pl/compact-applicatortm.
Tampony, w przeciwieństwie do podpasek, nie zmuszają do zrezygnowania z basenu czy innych, ulubionych aktywności. To bardzo duży plus, zwłaszcza dla dziewczyn, które dużo ćwiczą. Bez znaczenia czy zastosujemy podpaski, czy tampony, ważne jest, aby regularnie je wymieniać – im częściej to zrobisz, tym bardziej komfortowo będziesz się czuć. Tampon może być zaaplikowany nawet na 8 godzin, jednak w zależności od intensywności krwawienia, może on wypełnić się znacznie wcześniej. Zmiana środków higienicznych jest kwestią indywidualną i mocno intuicyjną – sama najlepiej będziesz wiedziała, kiedy należy się odświeżyć. Ważnym elementem jest także podmywanie się – o ile to możliwe 2 razy dziennie.
Nie wierz we wszystkie mity na temat okresu i nie martw się na zapas – każdego dnia z krwawieniem mają do czynienia miliony kobiet. To zupełnie naturalna sprawa i na pewno sobie z nią poradzisz.
Tekst partnera